Moje wymarzone wakacje - Lanzarote bez tajemnic

PLAYA BLANCA

Usytuowana w południowej części wyspy Playa Blanca jest jednym z najlepszych i najbardziej popularnych kurortów turystycznych na Lanzarote. Dawniej istniało tu ważne centrum rybackie, co do dzisiejszego dnia daje się odczuć w atmosferze miasteczka.

SALINAS DE JANUBIO

Fabryki soli (salinas) tworzono tuż przy linii wybrzeża, w naturalnie wykształconych lagunach. Do najważniejszych z nich należały Salinas de Janubio zlokalizowane w gminie Yaiza w zachodniej części wyspy. To właśnie w tym miejscu, na setkach kwadratowych poletek, produkowano większość potrzebnej lanzaroteńczykom soli. Poletka te, wyglądające z daleka jak ogromna szachownica, napełniane były wodą morską, która podczas procesu parowania traciła początkowo intensywną, niebieską barwę i stopniowo krystalizowała w bryłki soli. Powstałe w ten sposób oślepiająco białe stosy soli niesamowicie kontrastują z pokrytymi czarną lawą okolicami.

LOS HERVIDEROS

Los Hervideros to wybrzeże skalne położone na południu Lanzarote, pomiędzy Salinas de Janubio a El Golfo. To przepiękne miejsce i stworzone do podziwiania naturalnych form przyrody.
Z biegiem lat, morskie fale wyrzeźbiły w zastygającej magmie tunele, jaskinie, a także szczeliny i inne nietypowe i niepowtarzalne kształty. Kiedy wzmaga się wiatr, na wybrzeżu już z daleka można obserwować jak woda wznosi się ponad powierzchnię. Jest to spowodowane tym, że popychana przez wiatr wpadająca do wyżłobień i tuneli woda, po chwili wydobywa się na powierzchnię z jeszcze większą siłą, tworząc pianę. To naprawdę zdumiewające i zaskakujące zdarzenie, które trzeba zobaczyć będąc w Los Hervideros.

EL GOLFO

Na południe od rybackiej wioski El Golfo, bezpośrednio przy nabrzeżu, leży krater o takiej samej nazwie, we wnętrzu którego uformowało się głębokie jezioroCharco de los Clicos. Jest to unikalny zbiornik wodny w skali całej wyspy, wytworzony w czasie wulkanicznych wybuchów w XVIII wieku. Do jeziora można dojść wędrując z położonego na południe od niego, przy drodze Salinas de Janubio - El Golfo, parkingu, albo można popatrzeć z punktu widokowego położonego we wschodniej części krateru. Wulkan El Golfo, na przestrzeni lat, został częściowo wchłonięty przez Ocean Atlantycki, wschodnia cześć krateru, od strony wyspy, pozostała jednak nienaruszona. Algi zamieszkujące to jeziorko, nadają mu niepowtarzalny,intensywnie zielony kolor. Woda w jeziorze jest pochodzenia oceanicznego, intensywne jej odparowywanie spowodowało, ze jest ona mocno zasolona, prawdopodobnie bardziej niż woda w Morzu Martwym. Na skutek intensywnego procesu parowania, w ostatnich dwudziestu latach, powierzchnia jeziora zmniejszyła się prawie o połowę.

PARQUE NACIONAL DE TIMANFAYA

powstały na terenach wulkanicznych, który swój obecny wygląd zawdzięcza potężnej erupcji w latach 1730 do 1736. W tym okresie codziennie przez 6 lat z około 300kraterów znajdujących się na tym obszarze, wypływało około 48 mln3 lawy. Do kolejnej erupcji doszło jeszcze w1824. W sumie park narodowy zajmuje 51,07 km2. Alternatywna nazwa parku to Góry Ognia (Montañas del Fuego). Do chwili obecnej w Timanfaya można poczuć wulkaniczny charakter wyspy – kamienie znajdujące się kilka centymetrów pod ziemią mają do 100 °C, a na głębokości 10 metrów temperatura dochodzi do 600 °C. Personel parku udowadnia prawdziwość powyższych pomiarów, organizując pokazy polegające na wrzucaniu do dołów w ziemi suchych gałęzi, które natychmiast się zapalają, czy wlewając wodę do szczelin w ziemi, które natychmiast zagotowana wybucha na kształt gejzera.

MIRADOR DEL RIO

Ten punkt widokowy stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych przejawów twórczości architektonicznej Manrique´a. Położony jest na szczycie Risco de Famara. Z tego punktu możemy podziwiać jeden z najbardziej spektakularnych widoków panoramicznych na Lanzarote, Park Przyrodniczy Archipelagu Chinijo i skałę Risco de Famara.

JAMEOS DEL AQUA

Jameos del Agua były pierwszą architektoniczną atrakcją zaprojektowaną przez Césara Manrique w 1968 r. Usytuowane tuż za wejściem kamienne schody prowadzą 10 metrów w dół aż do głównej galerii, z której rozpoczyna się tunel de Atlantida. Kilka metrów dalej w wielkiej wulkanicznej jaskini, poniżej dna morza znajduje się jezioro, w którym żyje bardzo rzadko spotykany gatunek krabów albinosów. Ze względu na swą niezwykłość oraz wielkie zainteresowanie naukowców kraby te stały się symbolem tego miejsca. W kolejnej, otwartej od góry wulkanicznej grocie znajduje się naturalny basen i egzotyczny ogród. Wychodzące stąd kamienne schody prowadzą do umieszczonych powyżej tarasów widokowych, skąd można kontemplować piękno zorganizowanego przez Manrique świata oraz do muzeum wulkanicznego - Casa de los Volcanes, gdzie można zapoznać się z fenomenem erupcji wulkanicznych. Ze wszystkiego, co znajduje się w Jameos del Agua najbardziej niesamowitym bez wątpienia jest audytorium, w którym często mają miejsce przedstawienia, koncerty i musicale, a każdego roku w październiku odbywa się festiwal muzyki. Audytorium zostało urządzone w jednej z grót charakteryzującej się doskonałą akustyką. Sala przygotowana jest na 600-osobową widownię.

CUEVA DE LOS VERDES

Jaskinia uformowana przez lawę z wulkanu La Corona. Jest tam również sala koncertowa. Aby wejść do największychjaskiń trzeba najpierw zejść 36 metrów pod ziemię. Pod koniec trasy która wynosi 2 kilometry jest iluzja optyczna.

JARDIN DE CACTUS

Kaktusowy Ogród stanowi wspaniały przykład architektonicznej konstrukcji zintegrowanej z tutejszym krajobrazem. César Manrique wykonał ten odważny kompleks architektoniczny utrzymując nierozerwalne połączenie pomiędzy sztuką i przyrodą, czym oddycha się we wszystkich jego konstrukcjach przestrzennych.

 

ARRECIFE

Największe miasto na Lanzarote i jej stolica, położone jest we wschodniej części wyspy. Zostało założone w XV wieku, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wybrzeżu, obfitemu w rafy i podwodne skały (arrecife - z hiszp. rafa, podwodna skała). Funkcję stolicy pełni od roku 1852, kiedy to głównie za sprawą istniejącego tu portu rybackiego jego znaczenie szybko wzrosło i przewyższyło dominację najstarszego na wyspie i dotychczas najważniejszego miasteczka San Miguel de Teguise. Aktualnie Arrecife tworzy najmniejszą gminę na wyspie, jednak zamieszkuje tu niemal połowa lanzaroteńskiej populacji.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl